Repasovaný MSI notebook: ktorý rad si vybrať a kde sa dá ušetriť

MSI má radov toľko, že sa v nich stráca aj predavač. Katana, Cyborg, Thin, Crosshair, Vector, Raider, Stealth, Titan, k tomu Modern a Prestige, ktoré nie sú herné vôbec. Kupujúci si z toho odnesie dojem, že drahší rad je automaticky lepší, a to je presne ten omyl, ktorý stojí dvesto eur navyše.
Pri notebooku z druhej ruky je poradie dôležitosti iné: najprv grafika, potom chladenie a displej, až nakoniec meno radu. Rad ti povie, koľko kovu a RGB dostaneš. O tom, či hra pobeží, rozhoduje niečo iné.
Čo jednotlivé rady znamenajú
MSI svoje herné rady radí zhruba takto — a stojí za to poznať poradie, lebo z neho vyplýva aj to, čo od kusu na bazári čakať.
| Rad | Kam patrí | Pre koho z druhej ruky |
|---|---|---|
| Titan | Vrchol, náhrada stolného počítača | Ťažká práca s 3D a videom. Ako starší kus býva ťažký a hlučný. |
| Raider | Vysoká trieda s výrazným dizajnom | Kto chce výkon a neprekáža mu hmotnosť ani svetelná šou. |
| Stealth | Tenký a ľahký s dedikovanou grafikou | Nosenie do práce aj hranie večer. Platíš za rozmery. |
| Crosshair | Kompetitívne hranie, nižšia cena než vrchol | Rýchle strieľačky, kde sa počíta obnovovacia frekvencia. |
| Katana | Najrozšírenejšia stredná trieda | Najbezpečnejšia voľba na bazári. Dielov aj kusov je dosť. |
| Cyborg | Kompaktný vstup do herného sveta | Prvý herný notebook pre študenta. Plastovejší, ale funguje. |
| Thin, GF63 | Najnižšia herná polica | Najlacnejší vstup. Pozor na slabšie chladenie pri záťaži. |
| Modern, Prestige | Kancelária a práca, nie hranie | Tichý notebook do školy či na home office bez hernej grafiky. |
Grafika: novšie číslo neznamená vyšší výkon
Toto je miesto, kde sa najčastejšie prerobí aj skúsený kupujúci. Zdalo by sa, že RTX 5050 z generácie Blackwell musí byť lepšia než dva roky stará RTX 4060. Nie je.
V nezávislých porovnaniach dosahuje RTX 4060 Laptop v moderných hrách pri 1440p a vysokých detailoch priemerne 67 snímok za sekundu, RTX 5050 Laptop 57. To je rozdiel okolo osemnástich percent v prospech staršej karty. V syntetických testoch je odstup menší, okolo ôsmich percent, ale smer je rovnaký.

Dôvod je jednoduchý: RTX 5050 nie je nástupcom RTX 4060, ale RTX 4050. Má rovnaký počet výpočtových jednotiek ako práve RTX 4050, čip GB207 a 8 GB pamäte GDDR7. Novšia generácia jej dáva lepšiu efektivitu a podporu nových funkcií, nie vyšší hrubý výkon.
ℹ️ Watty rozhodujú viac než názov
Tá istá grafika môže mať v notebooku príkon od 35 do 100 W, s krátkodobým boostom do 115 W. Medzi najslabšie a najsilnejšie nastavenou RTX 5050 je väčší rozdiel než medzi dvomi susednými modelmi kariet. Preto sa pri konkrétnom kuse pozeraj na to, aký je hrubý a koľko má vetrákov — nie iba na to, čo má v názve.
Čo máme dnes fyzicky skladom
V ponuke máme 31 položiek MSI, z toho 8 kusov fyzicky skladom. Zvyšok je vedený ako Na objednávku, čo nie je to isté ako sklad — dostupnosť takého kusu si vždy over. Ceny sú aktuálne k 30. 9. 2026 a pri každom modeli máme spravidla jediný kus.
| Model | Zostava | Stav a cena |
|---|---|---|
| MSI Cyborg 15 A12VF | i5-12450H, RTX 4060 8 GB, 16 GB DDR5, 1 TB SSD, 15,6" FHD IPS 144 Hz | Vynikajúci – A, 819 € |
| MSI Thin 15 | i7-12650H, RTX 4060 8 GB, 16 GB RAM, 512 GB SSD | Vynikajúci – A, 859 € |
| MSI Cyborg 15 B13WEKG | i7-13620H, RTX 5050 8 GB GDDR7, 16 GB DDR5, 1 TB SSD, 15,6" FHD 144 Hz | Vynikajúci – A, 899 € |
| MSI Katana 17 B13VFK | i7-13620H, RTX 4060 8 GB, 16 GB DDR5, 1 TB SSD, 17,3" FHD 144 Hz | Vynikajúci – A, 949 € |
| MSI Katana 17 HX B14WGK | i7-14650HX, RTX 5070 8 GB, 16 GB DDR5, 1 TB SSD | Ako nový – A+, 1 149 € |
| MSI Katana 17 B13V | i9-13900H, RTX 4070 8 GB, 32 GB DDR5, 1 TB SSD, 17,3" | Vynikajúci – A, 1 299 € |
| MSI Claw 7 A1M | Core Ultra 7 155H, Intel Arc, 16 GB, 7" FHD 120 Hz — herný handheld | Vynikajúci – A, 419 € |
| Monitor MSI G2412 | 23,8" FHD IPS, 170 Hz, 1 ms MPRT, Adaptive-Sync | Dobrý – B, 119 € |
Zaujímavý je hneď prvý riadok oproti tretiemu. Cyborg s RTX 4060 za 819 € je v hrách rýchlejší než Cyborg s RTX 5050 za 899 € — má slabší procesor a rovnako veľký disk, ale hernú kartu o triedu vyššie. Ak notebook kupuješ predovšetkým na hranie, lacnejší kus je tu lepšia kúpa.
Ak potrebuješ veľký displej, Katana 17 s RTX 4060 za 949 € je klasická stredná trieda. A ak ide o prácu s videom alebo 3D, dáva zmysel Katana 17 s i9 a RTX 4070 a 32 GB pamäte — tam sa priplácaš za operačnú pamäť a procesor, nie za RGB.
Čo pri MSI riešime v servise najčastejšie
Poradie je roky rovnaké. Na prvom mieste je zanesené chladenie — vyčistenie a výmena teplovodivej pasty vráti notebooku výkon, o ktorom si majiteľ myslel, že ho stratil navždy. Druhá je batéria, ktorá pri hernom kuse odchádza skôr, lebo trávi život v nabíjačke a v teple.
Tretí býva nabíjací konektor. Herné adaptéry sú ťažké a kábel za ne ťahá pri každom presune, takže konektor na doske dostáva zabrať. Ak notebook nabíja len v určitej polohe kábla, nečakaj — býva to lacnejšia oprava, kým sa spoj neodtrhne úplne.
Vstupná diagnostika je spoplatnená podľa typu zariadenia a úkonu, pri objednanej oprave ju do ceny nerátame. Na servisný úkon poskytujeme záruku 12 mesiacov, na použitý náhradný diel 24 mesiacov a na batérie 6 mesiacov.
Šesť vecí, ktoré si over pred kúpou
Najprv grafika, potom rad
Porovnaj konkrétne karty, nie názvy radov. RTX 4060 je dnes rozumné minimum pre hranie vo FHD s vysokými detailmi.
Pozri sa na pamäť grafiky
Osem gigabajtov je dnes bežný štandard strednej triedy. Pri 6 GB rátaj s tým, že v novších hrách budeš uberať textúry.
Rátaj s upgradom disku a pamäte
512 GB sa pri hrách minie rýchlo. Väčšina MSI má voľný slot na druhý disk, čo je lacnejšia cesta než priplácať si za vyššiu výbavu.
Klávesnica a pánty
Herné notebooky majú za sebou hodiny používania. Skontroluj vôľu pántov, opotrebenie WASD a či sedí veko po celom obvode.
Nechaj ho zahriať
Pri záťaži počúvaj vetráky. Hlasné, ale plynulé znie normálne. Škrabanie alebo kolísanie otáčok znamená prach alebo unavené ložisko.
Zisti, čo máš k nemu
Herné notebooky majú silné adaptéry a náhrada nie je lacná. Over, že je v balení originálny zdroj s dostatočným výkonom.
⚠ Prach je pri herných notebookoch téma číslo jeden
Kus, ktorý roky stál na koberci, má chladič zanesený tak, že grafika nedosiahne ani polovicu svojho príkonu. Preto každý notebook pred predajom otvárame a chladenie čistíme. Ak si kupuješ herný kus odinakiaľ, počítaj s tým ako s prvou investíciou.
Časté otázky
Ktorý rad MSI je najlepší na bazári?
Katana. Je to najrozšírenejšia stredná trieda, takže je z čoho vyberať aj keď hľadáš konkrétnu konfiguráciu, a servisné diely sú dostupnejšie než pri vzácnejších radoch.
Je RTX 5050 lepšia ako RTX 4060?
V hernom výkone nie. Porovnania ukazujú priemerne 67 snímok za sekundu pri RTX 4060 oproti 57 pri RTX 5050 v moderných hrách pri 1440p a vysokých detailoch. RTX 5050 je nástupcom RTX 4050, nie RTX 4060.
Koľko stojí repasovaný MSI notebook?
V našej ponuke k 30. 9. 2026 od 819 € za Cyborg 15 s RTX 4060 po 1 299 € za Katana 17 s i9 a RTX 4070. Herný handheld MSI Claw 7 je za 419 €. Ceny sa menia podľa toho, čo práve vykúpime.
Stačí 8 GB pamäte grafiky?
Na hranie vo FHD áno, je to dnes bežná výbava strednej triedy. Pri vyšších rozlíšeniach a zapnutom ray tracingu už začína byť tesná a v niektorých hrách budeš musieť ubrať kvalitu textúr.
Dá sa v MSI notebooku vymeniť disk alebo pridať pamäť?
Pri väčšine herných radov áno, býva tam voľný slot na druhý disk aj prístupné pozície pre operačnú pamäť. Pri konkrétnom modeli to vieme overiť — napíš nám, o ktorý kus ide.
Aká je záruka na repasovaný notebook?
12 až 24 mesiacov podľa konkrétneho produktu. Presnú dĺžku nájdeš vždy na karte daného kusu. Na servisný úkon poskytujeme záruku 12 mesiacov, na použitý náhradný diel 24 mesiacov a na batérie 6 mesiacov.
Čo znamenajú stavy A+, A a B?
Ako nový – A+ je kus bez viditeľného opotrebenia, Vynikajúci – A má drobné stopy používania a Dobrý – B viditeľnejšie, ale iba kozmetické. Funkčnosť je po diagnostike rovnaká vo všetkých stavoch.
Prečo je veľa modelov vedených ako Na objednávku?
Pretože sú to kusy, ktoré vieme zohnať, ale nemáme ich fyzicky na predajni. Nie je to sklad a dostupnosť sa mení. Fyzicky skladom máme k 30. 9. 2026 osem MSI kusov, spravidla po jednom kuse na model.
Oplatí sa priplatiť si za 17-palcový displej?
Ak notebook stojí prevažne na stole, áno — väčší displej aj lepší priestor na chladenie. Ak ho budeš nosiť, uvedom si hmotnosť aj veľkosť batohu — sedemnástka je o poznanie nepraktickejšia.
Nevieš sa rozhodnúť medzi dvomi kusmi?
Napíš nám, aké hry hráš a v akom rozlíšení. Povieme ti, ktorý z aktuálne dostupných MSI má na to lepšie zloženie — aj keby to bol ten lacnejší.
Pozrieť MSI notebooky →